آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی با بازی


گروه آموزشی ریبازی برای آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی سبکی نوین و جذاب را ارائه می دهد. روشی عملی و شهودی که دانش آموز را تشویق می کند که خلاقیت خود را در زمان یادگیری بروز دهد.

ابتدا تعریف مشخصی از تقارن را برای کودک متناسب با درک او بیان می کنیم. مفهوم را طوری تدریس می کنیم که کلمات مثل هم بودن و یکسان بودن فاصله در دو طرف در ذهن کودک نقش ببندد.

سبک ریبازی برای آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی 

ریبازی معتقد است آموزش باید با پرسیدن صورت گیرد نه با توضیح دادن. به سوالاتی که برای آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی مطرح می گردد، توجه نمایید.

مربی ابتدا موضوع تدریس را برای کودکان مشخص می کند. امروز می خواهم تقارن را به شما یاد بدهم. سریع سوالی را به این صورت مطرح می کند:

  • بچه ها چی قراره به شما آموزش دهم؟

در ادامه یک تصویری را برای کودک می سازد و با استفاده از آن تصویر کلماتی که برای آموزش یادگیری تقارن مهم است بیان می کند. مثلا مثل هم بودن دو طرف شکل، خط تقارن و فاصله

بهتر است با استفاده از ابزار کیت آموزشی ریبازی یا هر وسیله دیگری که در اختیار دارید یک تصویر برای کودک بسازید. البته با رسم کردن نیز می توانید مفهوم تقارن را آموزش دهید ولی با استفاده از ابزار، سوالات زیاد و متنوعی می توانید برای آنها طراحی نمایید و از طرفی خلاقیت کودک را بررسی کنید.

آموزش تقارن به کودکان با بازی

با استفاده از تصویر بالا مفهوم تقارن را برای کودک توضیح می دهیم.

موضوعات را به صورت نکات برای شما توضیح می دهیم تا به کودکان آموزش دهید.

نکته اول: بچه ها شکلی تقارن دارد که اولاً دو طرف آن مثل هم باشد. حال با استفاده از تصویر و سوال زیر مفهوم را توضیح می دهید.

بچه ها شکل اول داخل تصویر می تواند تقارن داشته باشد؟  نه. چرا؟ چون دو طرف آن مثل هم نیستند یک طرف چهارگوش است یک طرف سه گوش پس تقارن ندارد.

نکته دوم: بچه ها شکلی تقارن دارد که دو طرف، فاصله ای هم اندازه تا خط داشته باشند.

بچه ها شکل دوم داخل تصویر تقارن دارد؟ نه. چرا؟ چون فاصله چهارگوش سمت راست کمتر از فاصله چهارگوش سمت چپ تا چوب است. باید هم اندازه باشد بری همین تقارن ندارد.

حالا سوال بچه ها:

آیا شکل سوم داخل تصویر تقارن دارد؟ بله چرا؟ چون هم مثل هم هستند هم فاصله شان تا خط سبز هم اندازه است.

بروز خلاقیت کودکان در هنگام آموزش تقارن به همراه مرور مفاهیم پایه ای ریاضی 

حال آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی را با استفاده از اشکال هندسی داخل کیت آموزشی ریبازی به صورت زیر آموزش دهید تا خلاقیت کودک نیز بروز کند.

فعالیت را به صورت زیر انجام دهید.

  • چوب را به صورت ستونی قرار دهند.
  • دو سه گوش آبی و یک چهارگوش کشیده قرمز را در سمت چپ چوب قرار دهید.
  • هر شکلی که دوست دارید با آنها در سمت راست چوب درست کنید.
  • حال می خواهیم شکلی در سمت چپ بسازیم که دقیقا مثل شکل سمت راست باشد و شکل تقارن هم داشته باشد.

خلاقیت کودکان باعث می شود تصاویر زیادی خلق کنند. در نمونه زیر سه تصویر متقارنی که توسط فراگیران طراحی شده است را می بینید.

آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی با بازی

زمانی که کودک با اشکال هندسی توانست شکلهایی متقارن را بسازد و بر نکات مورد نظر ( مثل هم بودن و فاصله) تسلط کامل پیدا کرد تقارن را با بازی سازه پلکان به او آموزش می دهیم.

آموزش تقارن با بازی به کودکان پیش دبستانی باعث می شود که ماندگاری مفهوم در ذهن آنها بیشتر باشد و تقارن را به صورت اساسی آموزش ببینند.

آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی با بازی ساخت پلکان

سازه پلکان زیر را در نظر بگیرید.

آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی

حال از کودک بخواهید که دو پلکان را در دو طرف چوب طوری تکمیل کند که هر دو کاملاً مثل هم باشند.توضیح ساخت آن برای کودک از نکات اساسی برای یادگیری مفهوم تقارن است سوالات آموزش این مفهوم، بسیار مهم است که به گونه ای مطرح شود تا مفاهیم پایه ای دیگر مانند شمارش نیز مرور شود. نمونه ای از سوالات در زیر می توانید مطالعه کنید:

  1. پله ی اول پلکان باید چند مهره داشته باشد؟ یکی
  2. رنگ پله ی سوم پلکان سمت چپ چه رنگی است؟
  3. پله ی چهارم

جواب در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش تقارن به کودکان پیش دبستانی

در آینده کاربرد تقارن و  استفاده آن در طراحی سوالاتی که بسیار به ذهن کودک کمک خواهد کرد برای خوانندگان توضیح داده خواهد شد. کاربردهایی چون شمارش، ساخت سازه هایی جذاب با طرحهای قشنگ و خلاقانه و …..

گروه آموزشی ریبازی دارای یک کیت آموزش ریاضی می باشد که ریاضی مقطع دبستان را با استفاده از بازی به بهترین نحو به کودکان شما آموزش می دهد. شما می توانید با استفاده از این کیت آموزش تمام مباحث ریاضی را طوری به کودکان خود آموزش دهید که آنها علاوه بر علاقه مند شدن به ریاضی باعث تقویت مهارت های دیگر کودک از جمله خلاقیت، تقویت حافظه، تقویت تمرکز و…. شود. شما می توانید اطلاعات کیت آموزش ریاضی با بازی را از اینجا مطالعه نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید