آموزش شباهت ها و تفاوت ها به کودکان با استفاده از بازی


ریبازی واژه ی شباهت ها و تفاوت ها را به کودکان پیش دبستانی به گونه ای آموزش می دهد که دقت، تمرکز و ادراک آنها افزایش یافته و از طرفی نگاهی ویژه ای به مفاهیم ریاضی مرتبط با این واژه ها دارد.

نکات مربوط به آموزش شباهت ها و تفاوت ها با بازی

 1. واژه شباهت ها و تفاوت ها را با مثالهای ساده و روان به زبان عامیانه و خیلی راحت برای کودک توضیح دهید. به عنوان مثال از دو مهره سبز رنگ داخل کیت شروع کنید. این دو مهره کاملا مثل هم و شبیه یکدیگر هستند. سپس دو مهره را که فقط در رنگ با یکدیگر فرق دارند با یکدیگر مقایسه کنید.
 2. مفاهیم را به گونه ای آموزش دهید که مفاهیم پایه ای ریاضی برای آنها مرور گردد. به عنوان مثال شباهت دو شکل را از نظر تعداد گوشه ها و یا تفاوت آنها را از لحظ تعداد اضلاع بررسی کنید.
 3. در آموزش تمام مفاهیم پایه ای ریاضی سوالاتی مرتبط با این موضوع مطرح گردد و به گونه ای باشد که مهارتهای دست ورزی، دقت، تمرکز و حافظه دیداری او را افزایش دهد.
 4. سوالاتی را مطرح کنید که نگاه چند منظوره داشته باشد به عنوان مثال، هم موضوع اشکال هندسی در آن تدریس شود هم باعث تقویت حافظه دیداری کودک شود و مهم تر از همه درک مطلب کودک برای پاسخگویی به سوالات که ضعف بسیاری از دانش آموزان است، افزایش یابد.
 5. سعی شود نکات بالا در قالب بازیهای ساده به کار برده شود.

فعالیتهایی ساده برای آموزش شباهت ها و تفاوتها به کودکان پیش دبستانی با استفاده از کیت آموزشی ریبازی

در فعالیت های زیر هم زمان با آموزش شباهت ها و تفاوتها به دقت دیداری کودک، مفهوم چپ و راست، شمارش، اشکال هندسی و ویژگی های مرتبط طبقه بندی نیز نگاه ویژه ای داریم.

پیشنهاد می کنیم مطلب 3 بازی برای آموزش اشکال هندسی را مطالعه نمایید.

فعالیت 1: آموزش شباهت ها و تفاوت ها همراه با مفاهیم پایه ای دیگر ریاضی

مراحل انجام فعالیت به صورت زیر می باشد. تصویر زیر را نگاه کنند و با ابزار کیت اموزشی ریبازی آن را بسازند. ( می توانید با هر وسیله دیگری که دارید این بازی را انجام دهید ولی لازم به ذکر است که این ابزار در آینده برای مفاهیم دیگر ریاضی نیز بسیار پر کاربرد و مثمر ثمر است.)

 آموزش شباهت ها و تفاوت ها

برای ساختن تصویر با جملات زیر آنها را راهنمایی کنید. تا مفاهیم ریاضی برای آنها مرور گردد.

 • چوب سبز رنگ را به صورت ستونی برای آنها قرار دهید.
 • به سمت چپ تصویر نگاه کن و اشکال داخل آن را از داخل کیت آموزشی ریبازی بردار و در سمت چپ چوب قرار بده. ( توجه به دقت دیداری کودک، مفهوم سمت چپ و شمارش )
 • چیزهایی که در سمت راست چوب می بینی را از داخل کیت انتخاب کن و در سمت راست چوب قرار بده.
 • می توانید از او بخواهید به هر شکلی که دوست دارد اشیا را قرار دهد. لازم نیست کاملاً مشابه با تصویر بسازد و خوب است که با خلاقیت خود تصویری را خلق کند.

وقتی کودک تصویر را ساخت از او بخواهید که:

 1. هر شکلی از سمت راست که کاملا مثل شکل سمت چپ است را بردار و کنار یکدیگر قرار بده. ( لازم به ذکر است که در اینجا حتما توضیح دهید که کاملا مثل هم یعنی هیچ فرقی با هم نداشته باشند و مثلِ مثل هم باشند. این همان زبان عامیانه و ساده است.)

آموزش شباهت ها و تفاوت ها به کودکان

 1. یک وسیله از سمت چپ و یک وسیله از سمت راست را بردارید که شکلهای آنها با یکدیگر شباهت و رنگهایشان با یکدیگر تفاوت داشته باشد. این عمل را چند بار تکرار کنند. به عنوان مثال چیزهایی که در هر دفعه می توانند بردارند، عبارتند از:
 • مهره فلزی آبی و قرمز
 • مستطیل سبز از سمت چپ و مستطیل زرد یا قرمز یا آبی از سمت راست
 • مستطیل قرمز از سمت چپ و مستطیل آبی یا زرد از سمت راست
 • مربع سبز یا قرمز از سمت چپ و مربع زرد از سمت راست
 • سه گوش آبی از سمت چپ و سه گوش سبز از سمت راست.

و …….

 1. تعداد شکلهای زرد رنگ در سمت چپ را با انگشتان دست راست خود نشان بده. چند شکل در سمت راست می بینی که رنگ آنها با رنگ زرد شباهت دارد؟
 2. سه گوش هایی که رنگ هایشان با یکدیگر شباهت دارند ( مثل هم هستند)، را جدا کن.
 • آبی: دو تا ( یکی در سمت راست و یکی در سمت چپ قرار دارند.)
 • زرد: دو تا ( هر دو در سمت چپ قرار دارند.)
 • سبز: دو تا ( هر دو در سمت راست هستند.)

لازم به ذکر است در هر مرحله که شکلی از سمت چپ انتخاب می کند باید برای او توضیح دهید که شکلی مشابه با این پیدا کن که رنگ آنها با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

این بازی در عین حالی که کودک باید به مفهوم شباخت و تفاوت توجه داشته باشد باعث افزایش دقت دیداری کودک نیز خواهد شد.

 فعالیت 2: آموزش شباهت ها و تفاوت ها همراه با افزایش دقت دیداری

این فعالیت افزایش دقت دیداری را به همراه خواهد داشت و از طرفی می تواند باعث بروز خلاقیت کودک می شود. مراحل انجام فعالیت زیر به صورت زیر می باشد.

در این فعالیت با استفاده از ابزار کیت آموزشی یک سری اشکال را سمت چپ چوب و یک سری اشکال را سمت راست چوب می سازیم. از کودک می خواهیم که اشکال مشابه یکدیگر را به ما نشان دهد. نمونه از این فعالیت را در تصویر زیر می بینید.

آموزش شباهت ها و تفاوت ها به کودکان پیش دبستانی

تصویر بالا با خلاقیت مربی ساخته شده است. لازم به ذکر است که با ابزار کیت آموزشی ریبازی تمرینهایی بسیار زیاد و متنوع می توانید طرح نمایید.

در تصویر فوق، شکلهای هر دو سمت را از بالا به پایین شماره گذاری می کنیم. مثلاً شکل اول سمت چپ با شکل چهارم سمت راست مثل هم هستند و شکل دوم سمت چپ با شکل سوم سمت راست مثل هم است.

نمونه ای دیگر از این نوع تمرینات با مهره های دومینو طراحی شده است که می توانید آن را در تصویر زیر مشاهده نمائید.

 

کیت آموزشی ریبازی

فعالیت 3: آموزش شباهت ها و تفاوتها همراه با افزایش مهارت های دست ورزی

برای بالا بردن مهارتهای دست ورزی کافی است نمونه ای مشابه با سازه زیر را بسازید و سپس سوالات زیر را برای کودک پیش دبستانی خود طراحی کنید.  با مطالعه کتاب کودکان و ریاضی می توانید ساخت سازه های بیشتری را بیاموزید.

آموزش شباهت ها و تفاوت ها با کیت ریبازی

: هر شباهتی که در شکلهای بالا و پایین چوب در تصویر می بینی بگو.

2: چه تفاوتی در 2 شکل تصویر می بینید.

با گروه آموزشی ریبازی همراه باشید تا در آینده بتوانید کلیپهای آموزشی تدریس مفاهیم ریاضی را برای فرزند خود استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید