شمارش، الگو و جمع ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند.

یکی از کاربردهای جمع در شمارش چیزهایی است که در زندگی با آن روبرو می شویم و می توانیم با استفاده از الگوها راحت تر چنین کاری را انجام دهیم..

به عنوان مثال، یک کارگرِ کارخانه سنگ بری، برای برشهایی که انجام داده است یک نظمی را در چیدن سنگها ایجاد می کند تا بتواند به راحتی آن را بشمارد.

ایجاد نظم همان الگویی است که او می تواند با خلاقیت خود طرح کند.

دانش آموز نیز بهتر است برای شمارش اشیا یا اشکال یک قاعده یا ترتیبی برای خود مشخص کند تا بتواند آن را راحت تر انجام دهد.

احتمال دارد که نطم خاصی در یک شکل نباشد ولی او با خلاقیت خود می تواند یک قاعده مشخصی برای خود انتخاب کند که راحت تر به جواب برسد.

ریبازی ابزار را به گونه ای انتخاب نموده است که بتواند مفاهیم را به صورت شهودی و عملی به دانش آموزان آموزش دهد.

ابزار کیت ریبازی یبه گونه ای طراحی گردیده اند که می توان با آن محتواهای زیادی را تولید و سوالات جذابی را برای دانش آموز طرح کرد.

با مطالعه کتاب “کودکان و ریاضی” می توانید قسمتی از فعالیتهای چندسال پیش ریبازی را که البته امروزه دوباره به روزرسانی شده است استفاده نمایید.

ارتباط شمارش، الگو و جمع

مثال: از دانش آموز بخواهید تعداد مهره های دومینو که در یک مسیر تاپلینگ چیده شده است، را با خلاقیت خود به دست آورد. ( متناسب با سرفصلهایی که خوانده است، برای او سوال طرح کنید.)

شمارش، الگو و جمع

تجربه ریبازی:

1: بعضی از دانش آموزان با شمارش یکی یکی تعداد مهره ها را به دست می آورند که راحت ترین راه حل ممکن است.

2 : بعضی ها با دسته بندی کردن رنگها و شمارش آنها و جمع کردن آنها، تعداد مهره ها را به دست می آورند که نشان دهنده ذهن خوب و خلاق دانش آموز است.

3: بعضی دیگر از دانش آموزان با خلاقیت بالای خود دسته های 5 تایی یا 10 تایی ومی سازند و راحت تر شمارش زرا انجام می دهند و مابقی را با آنها جمع می کنند.

 

فعالیت 2:

تعدادی از مهره های فلزی داخل کیت ریبازی را بدون شمارش به دانش آموز داده و از او بخواهید که با ساختن یک الگو تعداد آنها را به دست آورد.

نکته: برای ما مهم است که دانش آموز فکر کند و مناسب ترین روش را برای شمارش انتخاب کند.

تمرین: پنج ستون داریم که در هر ستونی چهار مهره قرار داده شده است. چه الگوی عددی کار شمارش ما را راحت تر انجام می دهد. ( سعی کنید با مهره های دومینوی داخل کیت ریباری چنین فعالیتی را انجام دهند.)

جواب: الگوی عددی 4 تا 4 تا

20، 16، 12، 8، 4

با انجام  دادن این مثال متوجه کاربرد الگوهای عددی و شمارش چندتا چندتا خواهند شد.

تمرین: با ابزار داخل کیت ریبازی و با خلاقیت خود، با ۶ دسته سه تایی برجی را بسازند که شمارش سه تا سه تا را نشان دهد.

تمرین : در کارگاه بازی و ریاضی تیم ریبازی چهار مربع، چهار مثلث و چهار مستطیل به دانش آموزان داده  می شود و از انها خواسته می شود با خلاقیت خود طرحی بسازند و سپس جمع کل اشکال هندسی را به دست آورند. ( بگویند چگونه محاسبه کرده اند.)

شمارش، الگو و جمع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.